I have not been able to get the first part, the answer to teh second part would
ID: 1261103 • Letter: I
Question
I have not been able to get the first part, the answer to teh second part would be helpful too. Problem 21.48 A -60nC charged particle is in a uniform electric field E= (20V/m , east). An external force moves the particle 1.0m north, then 6.0m east, then 5.0m south, and finally 3.0m west. The particle begins and ends its motion with zero velocity. Part A How much work is done on it by the external force? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. W=3.6.10^-5 Part B What is the potential difference between the particle's final and initial positions? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Delta V =Value UnitsExplanation / Answer
Here ,
let us assume east as +x and north as +y direction
Then
displacement = 1j +6i - 5j -3i
d = 3i - 4 j
Now , E = 20 i V/m
as Work done by external force W = -q(E.d)
W = 50 * (3i - 4 j ).(20)
W = 3000 nJ = 3*10^-6 J
the work done by external force is 3*10^-6 J
B)
Here , Potential difference = Work done/charge
Potential difference = 3000/(-50)
Potential difference = -60 V
the potential difference is -60 V