Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose in the drawing that I 1 = I 2 = 11.4 A and that the separation between t

ID: 1264366 • Letter: S

Question

Suppose in the drawing that I1 = I2 = 11.4 A and that the separation between the wires is 0.0247 m. By applying an external magnetic field (created by a source other than the wires) it is possible to cancel the mutual repulsion of the wires. This external field must point along the vertical direction. (a) Does the external field point up or down? (b) What is the magnitude of the external field?

Suppose in the drawing that I1 = I2 = 11.4 A and that the separation between the wires is 0.0247 m. By applying an external magnetic field (created by a source other than the wires) it is possible to cancel the mutual repulsion of the wires. This external field must point along the vertical direction. (a) Does the external field point up or down? (b) What is the magnitude of the external field?

Explanation / Answer

a) The field at each wire created by the other wire is up so the external field must be DOWN.

b) the magnitude = mu0 * I / 2 *pi *r = (4 * 3.14 * 10^-7 * 11.4 ) / ( 2* 3.14 * 0.0247) = 9.23 * 10^-5 T