Suppose in the drawing that I 1 = I 2 = 66.2 A and that the separation between t
ID: 2136344 • Letter: S
Question
Suppose in the drawing that I1 = I2 = 66.2 A and that the separation between the wires is 0.0239 m. By applying an external magnetic field (created by a source other than the wires) it is possible to cancel the mutual repulsion of the wires. This external field must point along the vertical direction. (a) Does the external field point up or down? (b) What is the magnitude of the external field?
Explanation / Answer
a) According to the righthand rule, the external field points down.
b)Given:
I1 = I2 = 66.2A
seperation between the wires d = 0.0239 m
magnetic field B = ?0I/2?r.........(1)
where ?0 is the permeability of free space = 4?*10^-7 Tm/A
now plug the given information in equation 1 then
B = (4*3.14*10^-7)(66.2)/2*3.14*0.0239
= 5.54*10^-4 T