Suppose in the drawing that I1 = I2 = 19.3 A and that the separation between the
ID: 2091318 • Letter: S
Question
Suppose in the drawing that I1 = I2 = 19.3 A and that the separation between the wires is 0.0495 m. By applying an external magnetic field (created by a source other than the wires) it is possible to cancel the mutual repulsion of the wires. This external field must point along the vertical direction. (a) Does the external field point up or down? (b) What is the magnitude of the external field?
Explanation / Answer
a)B * i * l * sin(90) = mue * i1 * i2* L / (2*pi*d) =====> B = 7.79*10^-5 T............. b)The magnetic filed direction should be perpendicularly in to the page.