Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Imagine one day you are unlucky enough to be living under an enormous high-volta

ID: 1264694 • Letter: I

Question

Imagine one day you are unlucky enough to be living under an enormous high-voltage power line. You can hear the line buzzing at 60 Hz, which makes you think back to your favorite first-year class on electricity and magnetism. If the currents are oscillating, you know that the magnetic field around the lines must be changing, so from Faraday?s Law a coil of wire placed nearby would have a current induced within it. a. If you wanted to power your 120 V (rms) toaster, how many turns would you need use in a coil with a 2 m diameter? Let's assume the magnetic field nearby has a peak strength of 100 MuT and your coil is oriented for maximum induction. (Assume a sinusoidal time dependence for your magnetic field.) b. How long of a wire would you need? c. If you're using standard copper household wire with a diameter of 2.05 mm (not nearly thick enough for this application, by the way) and the density of copper ?s 8.96 g/cm3, how much would the coil weigh? What would be its resistance if Rho copper = 1.68 X 10^-8 omega . m?

Explanation / Answer

induced emf is defiend as the rate of change of magnetic flux

in mathematical form,

induced emf e = NAdB/dt    or NABW   or   NA dB/dt cos theta

where A = area   = pi r^2

N = no. of turns = ?

W = angular frequency = 2pi f

dB/dt = rate of change of magnetic field

B = magnetic field = 100 e-6 T

so

No. of turns N = emf/(AB W)


N = 120/(3.14* 1*1* 100 e-6*2*3.14* 60)

N = 1014.24   turns
----------------------
part B :

one tuns has a length of 2pir = 2*3.14 *1

= 6.28 mm

1014.23 turns will have a length of   6.28 * 1014.23

L = 6369.3644 m


--------------------------------
part C:

apply Density D = mass/Volume

here Voilume   = AL

where A is area and L is lengt

so

also Resistance R = Rho L/A

R = 1.67 e -8 * 6369.3644/(3.14 * 1.025e-3 *1.025 e-3)

R = 32.24 ohms

SO Volume V = AL = 3.14 * 1.025 e-3 *1.025 e-3 *6369.3644

V = 0.021 m^3    = 0.021 *10^6 cm^3

so mass = DV

m = 8.96 * 0.021 e 6

m = 188.16 kgs