Problem 18.52 During each cycle a reversible engine absorbs 2600J of heat from a
ID: 1266495 • Letter: P
Question
Problem 18.52
During each cycle a reversible engine absorbs 2600J of heat from a high-temperature reservoir and performs 2300J of work.
Part A
What is the efficiency of this engine?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How much heat is exhausted to the low-temperature reservoir during each cycle?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the ratio, ThTc, of the two reservoir temperatures?
SubmitMy AnswersGive Up
Problem 18.52
During each cycle a reversible engine absorbs 2600J of heat from a high-temperature reservoir and performs 2300J of work.
Part A
What is the efficiency of this engine?
e =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How much heat is exhausted to the low-temperature reservoir during each cycle?
Qc = JSubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the ratio, ThTc, of the two reservoir temperatures?
ThTc =SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Effeciency = ( Work done / Heat added )
Efficiency = ( 2300/2600)
Efficiency = 0.8846
Efficiency = 88.46 %
Heat Exhausted = Heat added - wrok done
Heat exhausted = 2600 - 2300
Heat exhausted = 300 J
We know that
Efficiency = 1 - ( Tc / TH )
0.8846 = 1 - ( TC /TH )
Tc / Th = 0.1154
so Tc / Th = 0.1154
Th/ Tc = 8.6655
so
Th / Tc = 8.6655