Part B What distance does light travel in water during the time that it travels
ID: 1269227 • Letter: P
Question
Part B What distance does light travel in water during the time that it travels 1.00m in vacuum? Express your answer with the appropriate units. Enter your answer using dimensions of distance.
Part C What distance does light travel in glass during the time that it travels 1.00m in vacuum? Express your answer with the appropriate units. Enter your answer using dimensions of distance.
Part D What distance does light travel in cubic zirconia during the time that it travels 1.00m in vacuum? Express your answer with the appropriate units. Enter your answer using dimensions of distance.
Explanation / Answer
c = 3*108 m/s
1 m / 3*108 m/s = 3.3e-9 = 3.3 ns
part-B
the speed of light in a vacuum, which is always 3.00*10^8.Use equation n=c/v and
find the velocity for water by using v=c/n = 3.00*10^8/1.33=2.26*10^8 m/s. Then
multiply this answer by the seconds found in part one of this problem. 3.3*10^-9
secondsWhen multiplied by the velocity of water you get 0.7458 m
part - C
find the velocity for water by using v=c/n = 3.00*10^8/1.5=2*10^8 m/s. Then
multiply this answer by the seconds found in part one of this problem. 3.3*10^-9
secondsWhen multiplied by the velocity of water you get 0.66 m
part - D
find the velocity for water by using v=c/n = 3.0*10^8/2.18=1.38*10^8 m/s. Then
multiply this answer by the seconds found in part one of this problem. 3.3*10^-9
secondsWhen multiplied by the velocity of water you get 0.46 m