Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part B The half-life of phosphorus-32 is 14.26 d a y s . Calculate its decay con

ID: 785104 • Letter: P

Question

     Part B The half-life of phosphorus-32 is 14.26 days. Calculate its decay constant. Part C If you accidentally spill phosphorus-32 onto your shoe, how long would it take before 99.9% of the radioactive material has decayed so that you can safely wear the shoes again?      Part B The half-life of phosphorus-32 is 14.26 days. Calculate its decay constant. Part C If you accidentally spill phosphorus-32 onto your shoe, how long would it take before 99.9% of the radioactive material has decayed so that you can safely wear the shoes again?

Explanation / Answer

Ans:- The half time is the time scale by which the initial population is decreased by half of its original value.

ln2 = k t ( t = half time)
0.693 / 14.26 days = k = 0.0486 days^-1

2).As given half life of the phosphorus - 32 is 14.26 days

first find the number of half time elapsed

n log 0.5 = log 0.001 (total amount left is (1/2)^n = 0.001)

n = 9.97

so total time will be 9.97 *14.26 = 142.17 days