A meteor is falling from space at 1500 m/s coming directly at you. Because of it
ID: 1272445 • Letter: A
Question
A meteor is falling from space at 1500 m/s coming directly at you. Because of it's irregular surface it's making a whistling sound as it falls through earth atmosphere. At a moment when it is 2.1 km over your head the frequency of 3.3 kHz and loudness of 20dB. At the meteor what is the frequency and power of this sound? A meteor is falling from space at 1500 m/s coming directly at you. Because of it's irregular surface it's making a whistling sound as it falls through earth atmosphere. At a moment when it is 2.1 km over your head the frequency of 3.3 kHz and loudness of 20dB. At the meteor what is the frequency and power of this sound?Explanation / Answer
Part A)
From the Doppler Effect...
f = f'(v)/(v-vs)
f = 3300(343/343-1500)
f = 978 Hz
Part B)
Apply B = 10log(I/Io)
20 = 10log(I/1 X 10-12)
I = 1 X 10-10 W
P = IA
P = (1 X 10-10)(4pi)(2100)2
P = 5.54 X 10-3 W