A meteor streaking through the night sky is located with radar. At point A its c
ID: 1394235 • Letter: A
Question
A meteor streaking through the night sky is located with radar. At point A its coordinates are (5.20km, 1.30km ), and 1.18s later its has moved to point B with coordinates (6.24km , 0.920km
part A
Find the x component of its average velocity between A and B.
--------- km/s
Part B
Find the y component of its average velocity between A and B
------ km/s
Part C
Find the magnitude of its average velocity between these two points.
------- km/s
Part D
Find the direction of its average velocity between these two points.
? -------- counterclockwise from +x axis.
Explanation / Answer
a)
here
vx = (6.24 - 5.20) / 1.18
vx = 0.881 km/s
the x component of its average velocity between A and B is 0.881 km/s
b)
vy = (0.920 - 1.30 ) / 1.18
vy = -0.322 km /s
the y component of its average velocity between A and B is -0.322 km/s
c)
v avg = sqrt( vx^2 + vy^2)
v avg = sqrt( 0.881^2 + 0.322^2)
v avg = 0.938 km /s
the magnitude of its average velocity between these two points is 0.938 km/s
d)
here by using
theta = tan^-1( vy / vx)
theta = tan^-1(0.322 / 0.881)
theta = 20.8 degree
the direction of its average velocity between these two points is 20.8degree