A meteor streaking through the night sky is located with radar. At point A its c
ID: 2273430 • Letter: A
Question
A meteor streaking through the night sky is located with radar. At point A its coordinates are (5.00km , 1.25km ), and 1.14s later its has moved to point B with coordinates (6.04km , 0.910km ).
Find the x component of its average velocity between A and B.
Find the y component of its average velocity between A and B.
Find the magnitude of its average velocity between these two points.
Find the direction of its average velocity between these two points. In degrees counterclockwise from +x axis...
Explanation / Answer
a) (6.04 -5)*1000/1.14 = 912.28 m/s
b) ( 0.910 - 1.25)*1000/1.14 = -298.2456 m/s
c) sqrt(912.28 ^2 + 298.245^2) = 959.79 m/s
d) 341.896 degrees