Coulomb\'s law for the magnitude of the force F between two particles with charg
ID: 1276903 • Letter: C
Question
Coulomb's law for the magnitude of the force F between two particles with charges Q and Q^prime separated by a distance d is |F|=K |QQ'| / d^2 where K = 1 / 4piEO E0 = 8.854 x 10^-12 C^2 / (N x m^2) is the permittivity of free space. Consider two point charges located on the x axis: one charge, q1 = -13.0nC , is located at x1 = -1.705m ; the second charge, q2 = 36.5nC , is at the origin (x=0.0000). What is the net force exerted by these two charges on a third charge q3 = 45.5nC placed between q1 and q2 at x3 = -1.060m ? Your answer may be positive or negative, depending on the direction of the force. Express your answer numerically in newtons to three significant figures.
Explanation / Answer
For q1 on q3:
The distance between q1 and q3 is -1.705m