A parallel-plate capacitor in air has a plate separation of 1.77 cm and a plate
ID: 1279692 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor in air has a plate separation of 1.77 cm and a plate area of 25.0 cm^2. The plates are charged to a potential difference of 245 V and disconnected from the source. The capacitor is then immersed in distilled water. Assume the liquid is an insulator. (a) Determine the charge on the plates before and after immersion. before after pC pC (b) Determine the capacitance and potential difference after immersion. Cf = F delta Vf = F V (c) Determine the change in energy of the capacitor. nJExplanation / Answer
a)
Capacitance without dielectric
Cbefore=eoA/d =(8.85*10^-12)*(25*10^-4)/0.0177
Cbefore=1.25 pF
Charge
Qbefore=CbeforeV=245*1.25
Qbefore=306.25 pC
after immersion also charge remains constant
Qafter=306.25 uC
b)
Capacitance with dielectric
Cf=KCbefore=80*1.25 *10-12
Cf=1*10-10 F
Potential difference after immersion
Vf=Q/Cafter=306.25/100
Vf=3.0625 Volts
c)
Initial energy stored
Ui=(1/2)CV2=(1/2)(1.25*10-12)(245)2=3.75*10-8 J
Final energy stored
Uf=(1/2)(3.0625)2(1*10-10)=4.69*10-10 J
so change in energy
dU=Uf-Ui=(4.69*10^-10)-(3.75*10^-8)
dU=-37.03 nJ