In a computer monitor, electrons are accelerated from rest through a potential d
ID: 1279834 • Letter: I
Question
In a computer monitor, electrons are accelerated from rest through a potential difference in an electron gun arrangement(A) if the potential difference in the gun is 5kV, what is the muzzle speed of the electrons emerging from the gun? (b) if the gun is directed at a screen 25cm away, how long do the electrons take to reach the screen?
The distance of the gun is 35cm and fires at 10Kv
potential than the right side? Why? If the Potential difference in the gun is 5.0 kV, what is the muzzle speed of the electrons emerging from the gun? (c) If the gun is directed at a screen 25 cm away, how long do the electrons take to reach the screen? In a computer monitor, electrons are accelerated from rest through a potential difference in an electron gun arrangement(A) if the potential difference in the gun is 5kV, what is the muzzle speed of the electrons emerging from the gun? (b) if the gun is directed at a screen 25cm away, how long do the electrons take to reach the screen? The distance of the gun is 35cm and fires at 10KvExplanation / Answer
a) e V = 1/2 mv^2
1.6E-19*5.0E3 = 0.5*9.11E-31*v^2
v=4.19E7 m/s
b) v = d t
t = .25/4.19E7=5.97E-9 s
Now with the other set of numbers
a) 1.6E-19*10.0E3 = 0.5*9.11E-31*v^2
v=5.93E7 m/s
b) t = .35/5.93E7= 5.90E-9 s