Consider three layers of a wall. The first layer is plaster 1 CN thick (R=0.033
ID: 1280923 • Letter: C
Question
Consider three layers of a wall. The first layer is plaster 1 CN thick (R=0.033 SI units) the second layer is fiberglass insulation 8.9 cm thick (R=2.97) and the outside layer is wood 3 CN thick (R=0.33). What is the heat loss through one square meter of wall if the inside temperature 20 degrees Celcius and the ourside is -10 degrees celcius? Consider three layers of a wall. The first layer is plaster 1 CN thick (R=0.033 SI units) the second layer is fiberglass insulation 8.9 cm thick (R=2.97) and the outside layer is wood 3 CN thick (R=0.33). What is the heat loss through one square meter of wall if the inside temperature 20 degrees Celcius and the ourside is -10 degrees celcius?Explanation / Answer
Thermal resistance is series can be added. The SI units are, presumably,
Watts/*m^2^*degC)
Total thermal resistance = 0.033 + 2.97 + 0.33 = 3.33 W/m^2*C
Multiply that by tha area (1 m^2) and 30 C for the heat loss rate in Watts.
It looks like 100 Watts.
For a large house, that will lead to a big heating bill in winter.