The figure below shows two 2.0 kg blocks connected by a rope. A second rope hang
ID: 1281002 • Letter: T
Question
The figure below shows two 2.0 kg blocks connected by a rope. A second rope hangs beneath the lower block. Both ropes have a mass of 350 g. The entire assembly is accelerated upward at 4.0 m/s/s by a force F.
1) What is F?
2) What is the tension at the top end of rope 1?
3) What is the tension at the bottom end of rope 1?
4) What is the tension at the top end of rope 2?
Please explain and show all work for points. Thanks!
The figure below shows two 2.0 kg blocks connected by a rope. A second rope hangs beneath the lower block. Both ropes have a mass of 350 g. The entire assembly is accelerated upward at 4.0 m/s/s by a force F. 1) What is F? 2) What is the tension at the top end of rope 1? 3) What is the tension at the bottom end of rope 1? 4) What is the tension at the top end of rope 2?Explanation / Answer
a) total mass = 2 + 2 + 0.35 + 0.35 = 4.7 Kg
F = ma
a = 4 m/s^2
F = 4.7 * 4 = 18.8 N
b) mass below top end of rope 1 = 2 + 0.35 +0.35 = 2.7 Kg
T1 = m1*a
T1 = 2.7*4 = 10.8 N (as it is bond to move with 4 m/s^2)
b) mass below bottom end of rope 1 = 2 + 0.35 = 2.35 Kg
T2 = 2.35 * 4 = 9.4 N
d) mass below top end of rope 2 = 0.35 Kg
T3 = m3*a = 0.35*4 = 1.4 N