Consider the skateboarder in the figure below. If she has a mass of 49 kg, an in
ID: 1282493 • Letter: C
Question
Consider the skateboarder in the figure below. If she has a mass of 49 kg, an initial velocity of 27 m/s, and a velocity of 11 m/s at the top of the ramp, what is the work done by friction on the skateboarder? Ignore the kinetic energy of the skateboard's wheels.
please explain!
Consider the skateboarder in the figure below. If she has a mass of 49 kg, an initial velocity of 27 m/s, and a velocity of 11 m/s at the top of the ramp, what is the work done by friction on the skateboarder? Ignore the kinetic energy of the skateboard's wheels. 6-p-070.gif please explain!Explanation / Answer
work done by friction=0.5MVi2-0.5MVf2-M*g*5
=0.5*49*(272-112)-49*9.81*5=12492.55J