Consider the situation shown in the figure below. An electric field of 300 V/m i
ID: 1652712 • Letter: C
Question
Consider the situation shown in the figure below. An electric field of 300 V/m is confined to a circular area d = 10.9 cm in diameter and directed outward perpendicular to the plane of the figure. Consider that the field is increasing at a rate of 19.8 V/m middot s. (a) What is the direction of the magnetic field at the point P, r = 15.5 cm from the center of the circle? upwards downwards (b) What is the magnitude of the magnetic field at the point P, r = 15.5 cm from the center of the circle? TExplanation / Answer
Here ,
a) the direction of magnetic field is upwards
b) for the magnetic field B
2pi * r * B = E * area of cirle
2pi * 0.155 * B = 19.8 * pi * (0.109/2)^2
solving for B
B = 0.19 T
the magnetic field is 0.19 T