Consider the situation shown in the figure below. An electric field of 300 V/m i
ID: 1554365 • Letter: C
Question
Consider the situation shown in the figure below. An electric field of 300 V/m is confined to a circular area d = 10.5 cm in diameter and directed outward perpendicular to the plane of the figure. Consider that the field is increasing at a rate of 20.2 V/m middot s. (a) What is the direction of the magnetic field at the point P, r = 14.2 cm from the center of the circle? upwards downwards (b) What is the magnitude of the magnetic field at the point P, r = 14.2 cm from the center of the circle? TExplanation / Answer
a) From Right hand Rule, thumb pointing in direction of E
so upwards
b) B(r) = d2 * (dE/dt) / 8 r c2
= (0.1052 * 20.2) / (8 * 0.142 * (3 * 108)2)
= 2.17* 10-18 T