Problem 6.14 In short-track speed skating, the track has straight sections and s
ID: 1282817 • Letter: P
Question
Problem 6.14
In short-track speed skating, the track has straight sections and semicircles 16 m in diameter. Assume that a 68kg skater goes around the turn at a constant 12m/s . (Figure 1)
Part A
What is the horizontal force on the skater?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
F =
Part B
What is the ratio of this force to the skater's weight?
Express your answer using two significant figures.
F/w =
Problem 6.14 In short-track speed skating, the track has straight sections and semicircles 16 m in diameter. Assume that a 68kg skater goes around the turn at a constant 12m/s . (Figure 1) Part A What is the horizontal force on the skater? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. F = Part B What is the ratio of this force to the skater's weight? Express your answer using two significant figures. F/w =Explanation / Answer
a) F = mv^2/r = 68*12^2/8=1224 N
b) F/mg = 1224/(68*9.81)=1.83