Two blocks are connected by a cord passing over a small (frictionless) pulley as
ID: 1283608 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a cord passing over a small (frictionless) pulley as shown below. The angle Theta = 30 degrees, and the mass of the small block is m = 15 kg. If the coefficient of friction between the small block and the inclined plane is 0.25 and the large block is accelerating down at 2 m/s2 , what is the mass, M, of the large block?
A. 17.35 kg
B. 9.34 kg
C. 15 kg
D. 73.50 kg
E. 11.47 kg
Two blocks are connected by a cord passing over a small (frictionless) pulley as shown below. The angle Theta = 30 degrees, and the mass of the small block is m = 15 kg. If the coefficient of friction between the small block and the inclined plane is 0.25 and the large block is accelerating down at 2 m/s2 , what is the mass, M, of the large block? A. 17.35 kg B. 9.34 kg C. 15 kg D. 73.50 kg E. 11.47 kgExplanation / Answer
Let T be the tension in string
Applying newton second law on M
Mg - T = M*2.................(1)
we need value of T
since string length is constant it means m is acceleratin 2m/s^2 up the inclined plane
Now Applying newton second law on m
T - f - mgsinx = ma
T - 0.25*15*10*cos30 - 15*10*sin30 = 15*2
we get T = 137.46 N
putting it in (1)
we get
M= 17.1844 Kg