Two blocks are accelerating together at 10 m/s2. The diagram shows the configura
ID: 2071769 • Letter: T
Question
Two blocks are accelerating together at 10 m/s2. The diagram shows the configuration of the blocks and the direction of the acceleration. Nothing about the environment of the two blocks is known M1 = 20 kg, M2 = 5 kg. What is the net force on block 2? What is the external force on the system? If there is no external force on block 2, what force does block 1 exerts on block 2? What force does block 2 exert on block 1? It turns out block 1 is slowing down. Which way is block 2 moving? What is a possible environment for the system? (What is missing from the diagram?)Explanation / Answer
(A)-Net acceleration of block 1 is 10m/s2 =>net force = 10*20 = 200 Newtons (B) Net acceleration of block 2 is 10m/s2 =>net force = 10*5 = 50 Newtons (C) External force on system = total mass * acc of system = 25*10 = 250 Newtons (D) If there's no external force, Block 1 exerts 50 N on block 2 (E) Buy Newtons 3rd law, block 2 exerts same 50 N on block 1 (F) Block 2 is moving in the same direction. NO effect of motion of block 1 on it (G) The external force which maintains the const acc of the 2 blocks is missing from the fig.