Two blocks a and B are connected with a cord over a massless pulley, as shown in
ID: 1916308 • Letter: T
Question
Two blocks a and B are connected with a cord over a massless pulley, as shown in the figure. The mass of block a, on the 30degree-inclined plane, is 25 kg and the coefficient of kinetic friction and static friction are mu k = 0. 15 and mu s= 0. 4, respectively. Find the minimum mass of block B so that the block a is about to slide down the inclined plane. Find the maximum mass of block B so that the block a is about to slide up the inclined plane. What is the mass of block B and the tension in the cord when the block a is accelerated up the inclined plane with 1. 5 m/s2.Explanation / Answer
1. mb = 2.82 kg 2. mb= 20.14 kg 3. mb = 24 kg please rate and reward!!!