Two blocks M 1 and M 2 are connected by a massless string that passes over a mas
ID: 1883292 • Letter: T
Question
Two blocks M1 and M2 are connected by a massless string that passes over a massless pulley (figure below). M2, which has a mass of 12 kg, rests on a long ramp of angle equal to 40°. Friction can be ignored in this problem.
(a) Find the value of M1 for which the two blocks are in equilibrium (no acceleration).
kg
(b) If the actual mass of M1 is 7 kg and the system is allowed to move, find the acceleration of the two blocks.
m/s2
(c) In part (b) does M2 move up or down the ramp?
updown
(d) In part (b), how far does block M2 move in 2 s?
m
Explanation / Answer
M2 = 12 kg
angle = theta = 40 degrees
a) if blocks are in equilibrium net force is zero
M1 = M2*sintheta
M1 = 12*sin40
M1 = 7.71 kg
b)
a = g*(M2*sin40-M1)/(M1+M2)
a = 9.8*(12*sin40-7)/(12+7) = 0.37 m/sec^2
c) down
d) V0 = 0
s = (1/2)*a*t^2 = 1/2 * 0.37*4 =0.74 m