The diagram below depicts an RC-circuit where C1 = 7.45 mu F, C2 = 8.10 mu F, R1
ID: 1283662 • Letter: T
Question
The diagram below depicts an RC-circuit where C1 = 7.45 mu F, C2 = 8.10 mu F, R1 = 28.0 omega, R2 = 23.0 omega, and E1 = 9.00 Volts. E What is the final amount of charge stored in C2? Submit Answer Tries 0/12 What is the amount of charge stored in C1 after the switch S has been closed for t = 6.00E-6 seconds? Submit Answer Tries 0/12 What is the initial current through the circuit immediately after the switch S is closed? Submit Answer Tries 0/12 What is the current through the circuit after the switch S has been closed for t = 6.00E-6 seconds? Submit Answer Tries 0/12Explanation / Answer
equivalent capacitance
1/Ceq=1/C1+1/C2=1/7.45 +1/8.1
Ceq=3.88 uF
equivalent resistance
1/Req=1/R1+1/R2=1/28 +1/23
Req=12.63 ohms
Time Constant
T=ReqCeq=3.88*12.63=49 us
a)
Total Charge
Q=CeqE1=3.88*9 =34.92 uC
Charge stored on C2 is
Q2=Q=34.92 uC
b)
Charge stored on Capacitors C1 is
Q=Qo[1-e-t/T]=34.92[1-e-6/49]
Q=4.02 uC
c)
Initial current through the circuit is
Io=E1/Req=9/12.63 =0.7127 A
d)
I=Io[e-t/T]=0.7127[e-6/49]
I=0.6306 A