I solved part a) of the question but I don\'t know how to do part b). If anyone
ID: 1283844 • Letter: I
Question
I solved part a) of the question but I don't know how to do part b). If anyone could explain step by step how to get answers for b), that would be greatly appreciated.
a)What is the thermal energy of a penny at a temperature of 291 K? The penny weighs 1 gram and is composed mainly of copper, which has an atomic weight of 63 g/mol.
>>>>>Ans:115.208
b) From what height would a penny have to be dropped in order to gain a center-of-mass energy equal to its thermal energy, as calculated above?
Explanation / Answer
center of mass energy here means kinetic energy if I am not mistaken.
KE= 0.5*m*v^2=115.208
v= 480m/s
to gain this velocity on dropping the distance of fall is given as.
v^2=u^2+2gs
here u=0.
s=v^2/2g=11.75km