There are two balls located in deep space as shown in the figure. The black ball
ID: 1284041 • Letter: T
Question
There are two balls located in deep space as shown in the figure. The black ball has mass 33kg and the red ball has mass 13kg. The distance between the two balls is r=24cm. (a) Find the magnitude of the acceleration of the red ball, a. m/s2 (b) If r is 3 times larger, with what factor will the acceleration a change? (c) If the mass of the black ball is 35 times larger, with what factor will the acceleration a change? (d) If the mass of the red ball is 50 times larger, with what factor will the acceleration a change?
Explanation / Answer
a) F = G mred mblack/r^2 = mred a
a = G mblack/r^2 = 6.67E-11*33/.24^2= 3.82E-8 m/s^2
b) since goes like 1/r^2 if we triple r
then a goes 1/3^2 = 1/9
c) a goes like mblaxk
so factor will be 35
d) since a doesnt depend on mass of red ball, 1