Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part C (0cm, 1cm, 2cm) Express your answers using two significant figures. Enter

ID: 1286448 • Letter: P

Question

Part C (0cm, 1cm, 2cm) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. Part B (0 cm, 0 cm, 2cm) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. Part A (1cm, 0cm, 0cm) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. An electron moves along the z-axis with Vz = 6.0 x 10^7 m/s. As it passes the origin, what are the strength and direction of the magnetic field at the following (x, y, z) positions?

Explanation / Answer

A) at(1cm,0,0)
we know,
B = (mue*I/4*pi)*(q*v/r^2)

= 10^-7*1.6*10^-19*6*10^7/0.01^2

= 9.6*10^-22 T

Bx = 0

By = B = 9.6*10^-22 T

Bz = 0

B) at (0,0,2cm)

B = 0

so, Bx = By = Bz = 0

C) at(0,1cm,2cm)

B = (mue*I/4*pi)*(q*v/r^2)

= 10^-7*1.6*10^-19*6*10^7/0.01^2

= 9.6*10^-22 T

Bx = - B = -9.6*10^-22 T

By = 0

Bz = 0