Playing shortstop, you pick up a ground ball and throw it to second base. The ba
ID: 1286721 • Letter: P
Question
Playing shortstop, you pick up a ground ball and throw it to second base. The ball is thrown horizontally, with a speed of 26 m/s, directly toward point A. When the ball reaches the second baseman 0.45 s later, it is caught at point B. (Neglect air resistance.)
(a) How far were you from the second baseman?
m
(b) What is the distance of vertical drop, AB?
m
Explanation / Answer
Horizontal distance = 26 m/s x 0.45 s
= 11.7 m
Horizontal speed doesn't change because there is no horizontal force to change it.
Horizontal drop = H = 1/2 x 9.81 x (0.45)^2
=.99225 m
(Gravity makes it sink by this height H, so you use s = ut + (1/2)gt^2
Initially. there is no downward velocity, so u = 0.
Take downward acceleration of free fall, g = 9.81 m s^-2)