Playing shortstop, you pick up a ground ball and throw it to second base. The ba
ID: 586490 • Letter: P
Question
Playing shortstop, you pick up a ground ball and throw it to second base. The ball is thrown horizontally, with a speed of 22 m/s , directly toward point A (Figure 1) . When the ball reaches the second baseman 0.41 s later, it is caught at point B.
Part A
How far were you from the second baseman?
Part B
What is the distance of vertical drop, AB?
A basketball is thrown horizontally with an initial speed of 4.70 m/s (Figure 1) . A straight line drawn from the release point to the landing point makes an angle of 30.0 with the horizontal.
Part A
What was the release height?
A second baseman tosses the ball to the first baseman, who catches it at the same level from which it was thrown. The throw is made with an initial speed of 15.0 m/s at an angle of 35.5 above the horizontal.
Part A
What is the horizontal component of the ball's velocity just before it is caught?
Part B
How long is the ball in the air?
Explanation / Answer
1.
Along the horizontal direction :
Vox = initial velocity along X-direction = 22 m/s
t = time = 0.41 sec
X = Horizontal distance travelled
using the equation :
X = Vox t = 22 x 0.41 = 9.02 m
Along the Vertical direction :
Voy = initial velocity along Y-direction = 0 m/s
t = time = 0.41 sec
ay = acceleration in vertical direction = - 9.8 m/s2
Y = Vertical distance travelled
using the equation :
Y = Voy t + (0.5) ay t2= 0 (0.41) + (0.5) (- 9.8) (0.41)2 = - 0.824 m