Part 1 A time t = 0, a 100kg box is at rest and is located at x = 0. The coeffic
ID: 1286860 • Letter: P
Question
Part 1
A time t = 0, a 100kg box is at rest and is located at x = 0. The coefficient of static friction is 0.2. The coefficient of kinetic friction is 0.1 After time t = 0. A force of 150N is applied is the positive x direction. Where is the box after 20 seconds?
Part 2
A time t = 0, a 100kg box is very slowly moving and is located at x = 0. The coefficient of static friction is 0.2. The coefficient of kinetic friction is 0.1 After time t = 0. A force of 150N is applied is the positive x direction. Where is the box after 20 seconds?
Explanation / Answer
PART 1 -
since block is at rest static friction acts
since u(static) * m * g > 150 N
the block doesnt move
position of block after 20sec is x= 0
PART 2
since block is already slowly moving kinetic friction acts on it
equation of motion is given by
F-u(kinetic)*m*g= ma
a= 0.519 m/sec^2
S = 1/2 a *t*t
S=0.5a*t*t = 103.8m
Position of blok after 20 seconds is
X = 103.8 m ( after 20 seconds)