Consider alpha mass n=24.7 kg traveling in the positive horizontal direction at
ID: 1286864 • Letter: C
Question
Consider alpha mass n=24.7 kg traveling in the positive horizontal direction at 21.9 m/s. At time too it experiences a. 15.3 N force also in the positive horizontal direction for 5.15s As indicated in the plot below. What was the mass's momentum before time t=0s? What is the impulse given to the mass over the 5.15s interval: What is the mass's momentum offer 5.15s? Consisted a locomotive of mass m1 = 6.55 times 104 kg traveling as a speed of V2 = 1.43 m/s on a frictionless track. A, what is the magnitude of the momentum of the locomotive? How fast would one have to shoot a 23.1kg lump of siny potty directly at it so that upon sticking the locomotive comes to yes?Explanation / Answer
A) p = m v = 24.7*21.9= 540.9 kg m/s
B) impulse = integral of F dt = 15.3*5.15= 78.8 kg m/s
C) impulse = dp
so p final = 78.8 + 540.9= 619.7 kg m/s
2)
a) p = m v = 6.55E4*1.43= 93665
b) to make it come to a rest
mputty v + m train v = 0
23.1*v = 93665
v=4055 m/s