In Fig., the rod moves to the right with a speed of 1.3 m/s and has a resistance
ID: 1288269 • Letter: I
Question
In Fig., the rod moves to the right with a speed of 1.3 m/s and has a resistance of 2.5 fl. The rail separation is l = 25.0 cm. The magnetic field is 0.35 T, and the resistance of the U-shaped conductor is 25.0 Ohm at a given instant. Calculate (a) the induced emf, (b) the current in the U-shaped conductor, and (c) the external force needed to keep the rod
In Fig., the rod moves to the right with a speed of 1.3 m/s and has a resistance of 2.5 fl. The rail separation is l = 25.0 cm. The magnetic field is 0.35 T, and the resistance of the U-shaped conductor is 25.0 Ohm at a given instant. Calculate (a) the induced emf, (b) the current in the U-shaped conductor, and (c) the external force needed to keep the rod???s velocity constant at that instant. Answers are; a.)the induced emf: 0.11 V; b.) the current in the U-shaped conductor; 4.1mA; c:) the external force needed to keep the rod???s velocity constant at that instant.; 0.36 mN Please help, and show work. I have no idea how to solve this problem.Explanation / Answer
a)
Induced emf
E=BLV =0.35*0.25*1.3
E=0.11 V
b)
I=E/R =0.11/(25+2.5) =4.1 mA
c)
F=BIL =0.35*0.25*(4.1*10-3)
F=0.36 mN