In Fig.30.11 in the textbook, suppose that E = 60.0V, R = 240 , and L = 0.160H.
ID: 1412444 • Letter: I
Question
In Fig.30.11 in the textbook, suppose that E = 60.0V, R = 240 , and L = 0.160H. Initially there is no current in the circuit. Switch S2 is left open, and switch S1 is closed.
Part A
Just after S1 is closed, what is the potential differences Vab?
Part B
Just after S1 is closed, what is the potential differences Vbc?
Part C
A long time (many time constants) after S1 is closed, what is Vab?
Part D
A long time (many time constants) after S1 is closed, what is Vbc?
Part E
What is Vab at an intermediate time when i = 0.150A?
Part F
What is Vbc at an intermediate time when i = 0.150A?
Explanation / Answer
figure is not given how can solve this problem ?
VAB = VB - VA = - i*R
this is the formula for calculating potential diffrence between two points.