Two balls, of masses m A = 36 g and m B = 64 g are suspended as shown in Figure
ID: 1288468 • Letter: T
Question
Two balls, of masses mA = 36 g and mB = 64 g are suspended as shown in Figure 7-44. The lighter ball is pulled away to a 60 angle with the vertical and released.
(a) What is the velocity of the lighter ball before impact? (Take the right to be positive.)
m/s
(b) What is the velocity of each ball after the elastic collision?
(c) What will be the maximum height of each ball (above the collision point) after the elastic collision?
ball A m/s ball B m/s Two balls, of masses mA = 36 g and mB = 64 g are suspended as shown in Figure 7-44. The lighter ball is pulled away to a 60½ angle with the vertical and released. Figure 7-44 (a) What is the velocity of the lighter ball before impact? (Take the right to be positive.) m/s (b) What is the velocity of each ball after the elastic collision? ball A m/s ball B m/s (c) What will be the maximum height of each ball (above the collision point) after the elastic collision? ball A m ball B mExplanation / Answer
a) Vai = ?(2gh) = ?(2g*.15) = 1.715 m/s
b) Vcm = Vai*mA/(mA+mB) = .6173 m/s
uA = Vai - Vcm = 1.098 m/s
uB = Vcm = .6173 m/s
vA = Vcm - uA = -.4807 m/s
vB = Vcm + uB = 1.2346 m/s
c) Ha = vA