Two balls, of masses m A = 45 g and m B = 70 g , are suspended as shown in (Figu
ID: 1335861 • Letter: T
Question
Two balls, of masses mA = 45 g and mB = 70 g , are suspended as shown in (Figure 1) . The lighter ball is pulled away to a 66? angle with the vertical and released.
Part A
Determine the velocity of ball A before impact.
Part B
Determine the velocity of ball A after the elastic collision.
Part C
Determine the velocity of ball B after the elastic collision.
Part D
Determine the maximum height of ball A after the elastic collision.
Part E
Determine the maximum height of ball B after the elastic collision.
Explanation / Answer
at A
potential energy PEA = mA*g*L*(1-cos66)
at the lowest point before impact KEA = 0.5*mA*vA^2
from energy conservation
KEA = PEA
0.5*mA*vA^2 = mA*g*L*(1-cos66)
0.5*vA^2 = g*L*(1-cos66)
0.5*vA^2 = 9.8*0.35*(1-cos66)
vA1 = 2.02 m/s
++
part(B)
frommomentum conservation
mA*vA1 + mB*vB1 = mA*vA2 + mB*vB2
(0.045*2.02) + (0.07*0) = (0.045*vA2) + (0.07*vB2)
from energy conservation
0.5*mA*vA1^2 + 0.5*mB*vB1^2 = 0.5*mA*vA2^2 + 0.5*mB*vB2^2
0.5*0.045*2.02^2 + 0.5*0.07*0 = 0.5*0.045*vA2^2 + 0.5*0.07*vB2^2
solving the two equations
part(B)
velocity of A after collision = vA2 = -0.44 m/s
part(c)
velocity of B after collision = vB2 = 1.58 m/s
part(D)
hA = vA2^2/2g = 0.44^2/(2*9.8) = 0.0098 m
part(E)
hB = vB^2/2g = 1.58^2/(2*9.8) = 0.13 m