Please answer this clearly, I really need help! 1) Two disks are attached to the
ID: 1288549 • Letter: P
Question
Please answer this clearly, I really need help!
1) Two disks are attached to the ends of a stiff spring. The spring is then placed on a table, the top plate is pushed down 3 cm, and released. The spring has a spring constant of 50 N/cm. Use energy conservation to determine if the spring, when released, will leave the table end. If it does, what is the speed as it leaves and how high in the air it will fly if it has a mass of 100g.
2) A 100g ball is tied to a string so that the center of mass hangs 50 cm below the point where the string is tied to support a rod. The ball is pulled aside to a 60
Explanation / Answer
energy stored in spring = 0.5*5000*0.03*0.03
extension when spring leaves table =x
5000*x = 0.1*9.8
x = 0.000196 m
when spring is leaving its speed =v
0.5*5000*0.03*0.03 = 0.5*5000*0.000196^2 + 0.5*0.1*v*v
v = 6.708 m/s
height reached =h = v*v/2g = 2.29 m
2)
before hitting peg it speed = u
u = (2*9.8*0.5*(1-cos60))^0.5 = 2.21 m/s
0.5*m*u*u = m*9.8*2*(0.5*-D)
D = 0.37 m