A small block of mass m = 1.4 kg slides, without friction, along the loop-the-lo
ID: 1289051 • Letter: A
Question
A small block of mass m = 1.4 kg slides, without friction, along the loop-the-loop track shown. the block starts from the point P a distance h = 52.0 m above the bottom of the loop of radius R = 16.0 m. What is the kinetic energy of the mass at the point A on the loop? What is the downward acceleration of the mass at the point A of the loop?
A small block of mass m = 1.4 kg slides, without friction, along the loop-the-loop track shown. the block starts from the point P a distance h = 52.0 m above the bottom of the loop of radius R = 16.0 m. What is the kinetic energy of the mass at the point A on the loop? What is the downward acceleration of the mass at the point A of the loop?Explanation / Answer
kinetic energy= change in potential energy
= mgH- mg(2R)
= 1.4*10*(52-32)= 280J
Velocity at pointA,
280= 1/2* 1.4* v2
V= 20m/s
Downward acc= V2/R
= 400/16= 25 m/s2