The coil in the figure carries current i = 2.09 A in the direction indicated, is
ID: 1289606 • Letter: T
Question
The coil in the figure carries current i = 2.09 A in the direction indicated, is parallel to an xz plane, has 2 turns and an area of 4.50 10-3 m2,
The coil in the figure carries current i = 2.09 A in the direction indicated, is parallel to an xz plane, has 2 turns and an area of 4.50 x 10 m^2, and lies in a uniform magnetic field B = (2.35 i- 3.13 j - 3.02 k ) mT. (a) What is the magnetic potential energy of the coil-magnetic field system? (b) What is the magnetic torque (in unit-vector notation) on the coil? (a) Number Unit ______ ? (b) Number (________ + ____ k )UnitExplanation / Answer
a) PE = -mu * B
mu = N I A -jhat
so
PE = -2*2.09*4.5E-3* (-jhat) *(-3.13 jhat)
= -2*2.09*4.5E-3*3.13= -0.059 J
b) torque = u x B = <0,-2*2.09*4.5E-3,0>x<2.35,-3.13,3.02>=
= <-0.0568, 0 , 0.0442>