The coil in the figure carries current i = 1.70 A in the direction indicated, is
ID: 2279691 • Letter: T
Question
The coil in the figure carries current i = 1.70 A in the direction indicated, is parallel to an xz plane, has 4 turns and an area of 5.64
The coil in the figure carries current i = 1.70 A in the direction indicated, is parallel to an xz plane, has 4 turns and an area of 5.64 times 10-3 m2, and lies in a uniform magnetic field = (1.72 - 2.78 - 4.44) mT. (a) What is the magnetic potential energy of the coil-magnetic field system? (b) What is the magnetic torque (in unit-vector notation) on the coil?Explanation / Answer
Energy =
the values are not visible..pls rate if it is helpful and