An object with a mass of m = 5.2 kg is attached to the free end of a light strin
ID: 1290420 • Letter: A
Question
An object with a mass of m = 5.2 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.235 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 5.10 m above the floor.
(a) Determine the tension in the string. (N)
(b) Determine the magnitude of the acceleration of the object. (m/s2)
(c) Determine the speed with which the object hits the floor. (m/s)
An object with a mass of m = 5.2 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.235 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 5.10 m above the floor. (a) Determine the tension in the string. (N) (b) Determine the magnitude of the acceleration of the object. (m/s2) (c) Determine the speed with which the object hits the floor. (m/s)Explanation / Answer
a)
a = 2mg/(2m+M)
= 2*5.2*9.8/(2*5.2 + 3) = 7.6 m/s^2
Tension, T = m(g-a) = 5.2(9.8-7.6) = 11.4 N
b)
a = 2mg/(2m+M)
= 2*5.2*9.8/(2*5.2 + 3) = 7.6 m/s^2
c)
v = sqrt [4mgh/(2m+M)]
= sqrt [4*5.2*9.8*5.10/(2*5.2+3)]
= 8.8 m/s