Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object with a mass of m = 5.1 kg is attached to the free end of a light strin

ID: 1515931 • Letter: A

Question

An object with a mass of m = 5.1 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.240 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 5.40 m above the floor.

(a) Determine the tension in the string.

(b) Determine the magnitude of the acceleration of the object.

s.1 k 0.240 0.240 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown as shown vertical An object with a mass of m = 5.1 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R in the figure below. The suspended object is released from rest 5.40 m above the floor m about the a re below. To of m (a) Determine the tension in the string (b) Determine the magnitude of the acceleration of the object m/s Determine the speed with which the object hits the floor. m/s (d) Verify your answer to part (c)by using the isolated system (energy) model. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)

Explanation / Answer

The net vertical force acting on the hanging mass is

Fy = may

mg-T = ma

5.1 * 9.8- T = 5.10 a

torque

Torque = I alpha

TR= I ( a/R)

a = TR^2/(0.5) MR^2)

49.98 N - T = ( 5.1) ( 0.24)^2/0.5 ( 3)( 0.240)^2 )T

=3.4 T

T = 11.36 N

(b)

accleration of the object

a = TR^2/ 1/2* mR^2

= 7.57 m/s^2

(c)

from the kinematic equation

vf^2 = 0+ 2a( hf-hi)

vf= sqrt 2a( hf-hi)

= sqrt 2 ( -7.57) ( 0-5.4)

=9.04 m/s

(d)

by the conservation of energy

Ki+ Ui = Kf + uf

mgh = 1/2 mv^2 + 1/2 I w^2

2mgh = mv^2 + I ( v^2/R^2)

v = sqrt 2 mgh/( m+ I/R^2)

= sqrt 2 ( 5.10)(9.8) ( 5.4)/5.1 + (0.0864 kg m^2/(0.240 m)^2

=9.04 m/s