A metal strip 6.38 cm long, 0.761 cm wide, and 0.810 mm thick moves with constan
ID: 1291124 • Letter: A
Question
A metal strip 6.38 cm long, 0.761 cm wide, and 0.810 mm thick moves with constant velocity through a uniform magnetic field B = 1.27 mT directed perpendicular to the strip, as shown in the figure. A potential difference of 3.47 V is measured between points x and y across the strip. Calculate the speed v.
A metal strip 6.38 cm long, 0.761 cm wide, and 0.810 mm thick moves with constant velocity through a uniform magnetic field B = 1.27 mT directed perpendicular to the strip, as shown in the figure. A potential difference of 3.47 V is measured between points x and y across the strip. Calculate the speed v.Explanation / Answer
apply Hall Voltage Vh = Vd B d
Vd = (3.47*10^-6)/(0.00127 * 0.00081)
Vd = 3.37 m/s