Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal strip 6.59 cm long, 0.930 cm wide, and 0.589 mm thick moves with constan

ID: 1325958 • Letter: A

Question

A metal strip 6.59 cm long, 0.930 cm wide, and 0.589 mm thick moves with constant velocity through a uniform magnetic field B = 1.01 mT directed perpendicular to the strip, as shown in the figure. A potential difference of 5.56

A metal strip 6.59 cm long, 0.930 cm wide, and 0.589 mm thick moves with constant velocity through a uniform magnetic field B = 1.01 mT directed perpendicular to the strip, as shown in the figure. A potential difference of 5.56 µV is measured between points x and y across the strip. Calculate the speed v.

Explanation / Answer

The forces acting on an electron when we consider and when the system reaches a steady state.

Then the forces are

qE =qvB then E =vB

We know that E =V/d   =5.56*10-6V/0.930*10-2 m=5.97*10-4V/m

Then speed v is given by v =E/B =5.97*10-4V/m/1.01*10-3T =5.91*10-1m/s =0.591m/s