Collisions A ball, mass m 1 = 2.0 kg, with an initial velocity of 2.0 m/s, strik
ID: 1291501 • Letter: C
Question
Collisions
A ball, mass m1 = 2.0 kg, with an initial velocity of 2.0 m/s, strikes another ball, m2= 4.0 kg, initially at rest. After an elastic collision, the first ball travels at a speed of 1.0 m/s at an angle of 30
Explanation / Answer
a) Pix = m1*v1ix + m2*v2ix = 2*2 = 4 kg m/s
Piy = m1*v1iy + m2*v2iy = 0 + 0 = 0
b) Pi = Pf
along x axis
m1*v1ix + m2*v2ix = m1*vfx + m2*v2fx
(2*2) + (4*0) = (2*1*cos30) + (4*v2fx)
v2fx = 0.567 m/s
along y axis
m1*v1iy + m2*v2iy = m1*v1fy + m2*v2fy
(2*0) + (4*0) = (2*1*sin30) + (4*v2fy)
v2fy = -0.25 m/s
c) v2f = sqrt(v1x^2 + v1y^2) = 0.619 m/s
direction = tan^-1(v1y/v1x) = 23.78 = 24 (nearly)
3)TORQUE
a) the left end
b) net torque = Fbicep*0.05 - (13.3*0.152) - (44*0.381)
c) net torque = 0
Fbicep*0.05 - (13.3*0.152) - (44*0.381) = 0
Fbicep = 375.712 N
?Fy = 0
Fbicep - Fbone - Warm - Wball = 0
Fbone = 318.412 N