An obnoxious brat assigns his 0.0209-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt
ID: 1292918 • Letter: A
Question
An obnoxious brat assigns his 0.0209-kilogram pet mouse Mickey the role of stunt mouse by stuffing him into a spring gun and shooting him up into the air at some angle. During the launch process the spring transfers 0.570 J of energy into the 'mouse+Earth+gravitational fields' system. Becasue he is fired at an angle, when Mickey reaches his maximum height, he is still moving horizontally with a speed of 2.19 m/s. How high above his initial location in the gun does Mickey soar? (In case you are worried, a miniature parachute opens at this point and Mickey lands safely. The brat is slightly less obnoxious than we thought.) Take g = 9.81 m/s^2.Explanation / Answer
K.E = 1/2*m*v^2
0.570 = 0.5 *0.0209 *v^2
v = 7.39 m/s
Horizontal speed = V*costhetha = 2.19 m/s
cos thetha = 0.296
thetha = 72.76 degree
vertical velocity = V*sin72.76
= 7.058 m/s
maximum height = 7.058^2/2g
= 2.54 m