I need help with this 14-PHY2400 A 190 g block is attached to a horizontal sprin
ID: 1296305 • Letter: I
Question
I need help with this
14-PHY2400 A 190 g block is attached to a horizontal spring and exeoutes simple harmanic motion with a peried of 0.350 s. If the total energy motion with a periad of 0.350 s. If the total energy of the system is 2.0o 3. (a) Find the force constant of the spring (b) Find the amplitude of the mation. Need Help? i and exeoutes simple harmoric motien with a period of 0.350 s. IF the total energy of the system is 6.603 A 335 g object is attached to a spring (a) Find the maximum speed of the object eys 8 0Explanation / Answer
a)
sqrt ( k / m ) = 2 pi / T
k / m = 4 pi ^2 / T ^2
k = 4 pi^2 ( 0.19) / ( 0.35 s)^2
= 61.23
maximum speed
v =( 2 E / m ) ^ (1/2 )
= sqrt ( 2 (2 J ) / 0.19 )
=4.588 m/s
Amplitude
A = v / sqrt ( k / m )
= 4.588 m/s / sqrt ( 61.23 /0.19 )
=0.255 m