Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 10.5 A bottle has a mass of 26.00 g when empty and 96.30 g when filled w

ID: 1298104 • Letter: P

Question

Problem 10.5 A bottle has a mass of 26.00g when empty and 96.30g when filled with water. When filled with another fluid, the mass is 82.49g . Part A What is the specific gravity of this other fluid? Express your answer using four significant figures. SGfluid = 82.49 SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Problem 10.5 A bottle has a mass of 26.00g when empty and 96.30g when filled with water. When filled with another fluid, the mass is 82.49g . Part A What is the specific gravity of this other fluid? Express your answer using four significant figures. SGfluid = 82.49 SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Problem 10.5 Problem 10.5 A bottle has a mass of 26.00g when empty and 96.30g when filled with water. When filled with another fluid, the mass is 82.49g . A bottle has a mass of 26.00g when empty and 96.30g when filled with water. When filled with another fluid, the mass is 82.49g . A bottle has a mass of 26.00g when empty and 96.30g when filled with water. When filled with another fluid, the mass is 82.49g . Part A What is the specific gravity of this other fluid? Express your answer using four significant figures. SGfluid = 82.49 SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Part A What is the specific gravity of this other fluid? Express your answer using four significant figures. SGfluid = 82.49 SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Part A What is the specific gravity of this other fluid? Express your answer using four significant figures. SGfluid = 82.49 SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining SGfluid = 82.49 SGfluid = 82.49 82.49 SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining

Explanation / Answer

Let specific gravity be s

density of fluid = 1000 s

Mass conservation

Mass of water = 96.3 - 26 = 69.7

volume of bottle = 69.7 / 1000 = 0.0697

26 + 0.0697*1000 s = 82.49

s = ( 82.49 - 26 ) / (0.0697*1000) = 0.8104

Specific gravity = 0.8104