Problem 10.49 Part A A 100 g block on a frictionless table is firmly attached to
ID: 1793611 • Letter: P
Question
Problem 10.49 Part A A 100 g block on a frictionless table is firmly attached to one end of a spring with k 30 N/m The other end of the spring is anchored to the wall. A 29 K ball s thrown horizontally toward the block with a speed of 5.1 m/s If the collision is perfectly elastic, what is the ball's speed immediately after the collision? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. u= 1 Value Units Submit Part B What is the maximum compression of the spring? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. 1&z;= | Value UnitsExplanation / Answer
given that
mass of the block M = 100 g
mass of ball m = 29 g
spring constant k =30 N/m
initial speed of ball vi = 5.1 m/s
final speed of ball
part A
for the elastic collision
vf = (m - M)/(m +M)*vi = (0.029-0.100)/(0.029+0.100)*5.1m/s = -0.3621 / 0.129 = -2.80 m/s
ball's speed after the collision vf = 2.80 m/s (in opposite direction)
block speed
vblock = 2*m/(m+M)*vi = 2*0.029/(0.029+0.100)*5.1 = 2.29 m/s
part B
from law of energy conservation
1/2*M*vblock2 = 1/2*k*x2
x = sqrt [M*vblock2 /k]
x = sqrt [0.100*2.29*2.29 / 30]
x = 0.132 m
part C
A For a completely inelastic collision
vf = m*vi/(m+M) = 0.029*5.1 / (0.029 +0.100)
vf = 1.14 m/s
partD
from the law of conservation of energy
1/2*(m+M)*vf2 = 1/2*k*x2
x = sqrt [(m+M)*vf2 / k]
x = sqrt [ 0.129*1.14*1.14 / 30]
x = 0.0747 m