An object is thrusted with velocity of 30m/s at an angle of 40 degrees from the
ID: 1298493 • Letter: A
Question
An object is thrusted with velocity of 30m/s at an angle of 40 degrees from the horizontal. Find the range of the projectile, time of flight and maximum height attainder during the flight. Also with what velocity does it reach the floor? Neglect friction. An object is thrusted with velocity of 30m/s at an angle of 40 degrees from the horizontal. Find the range of the projectile, time of flight and maximum height attainder during the flight. Also with what velocity does it reach the floor? Neglect friction.Explanation / Answer
horizontal component of velocity Vx = Vcos(theta) = 30*cos40 = 22.98 m/s
vertical component of velocity Vy = Vsin(theta) = 30*sin40 = 19.283 m/s
time of flight = 2*Vy/g = 2*19.283/9.8 = 3.9354 s
a) Range = Vx*t = 22.98*3.9354 = 90.436 m
b) time of flight = 2*Vy/g = 2*19.283/9.8 = 3.9354 s
c) max heigh = Vy^2/2g = 19.283^2/2*9.8 = 18.971 m
d) reaches the ground with same velocity as it is thrusted
Vf = 30 m/s